Współczesny sposób odżywiania społeczeństw uprzemysłowionych stał się przyczyną chorób wieńcowych serca, cukrzycy, miażdżycy oraz niektórych nowotworów, pociąga również za sobą epidemię otyłości. Czy można wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, a także, by uniknąć efektu jo-jo?
Obecny model odżywiania charakteryzuje się uzyskiwaniem nadmiernej ilości energii z tłuszczu i cukru, zbyt dużym spożyciem cholesterolu oraz soli, zaś małym – błonnika pokarmowego. Biorąc to pod uwagę, warto wdrożyć kilka podstawowych zasad żywieniowych. Przede wszystkim niezbędne jest spożywanie co najmniej 3 posiłków dziennie – codzienne pożywienie powinno zawierać różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
W diecie koniecznie muszą znaleźć się produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Mięso oraz jego przetwory należy jeść w ilościach umiarkowanych, ograniczyć również cukier i słodycze, zastępując je owocami i warzywami.
Dieta służąca zdrowiu i urodzie wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń i głodzenia się. Sekretem idealnej diety jest takie zestawienie produktów, by jedzenie sprawiało przyjemność, ale jednocześnie służyło zdrowiu i sylwetce. Prawidłowo ułożony jadłospis powinien zaspokajać potrzeby żywieniowe osoby, dla której jest przeznaczony, czyli zapewniać odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, tj.: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz składniki mineralne. Zgodnie z zaleceniami, w prawidłowej diecie, 12 proc. energii powinno pochodzić z białka, do 30 proc. energii z tłuszczów oraz 50 proc. powinno pochodzić z węglowodanów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz