Z założenia dieta łatwostrawna ma dostarczać do organizmu człowieka pożywienie pokrywające jego dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ilości kalorii takiej samej jak w przypadku diety podstawowej, tj. 2000kcal, przy ograniczeniu do minimum bądź całkowitym wykluczeniu spożywania potraw ciężkostrawnych oraz mogących powodować wzdęcia.
Zachowanie kaloryczności pożywienia przy jednoczesnej maksymalizacji posiłków lekkich i łatwostrawnych jest możliwe dzięki wyeliminowaniu z codziennej diety produktów spożywczych oraz potraw przygotowywanych przez smażenie bądź pieczenie, a także potraw mocno przyprawionych oraz podlegających długiemu procesowi trawienia. Posiłki są najczęściej przygotowywane przez wykorzystanie gotowania bądź gotowania na parze, które pozwala na zachowanie wszystkich właściwości odżywczych przygotowywanych w ten sposób produktów. Dodatkowo należy ograniczyć ilość spożywanego błonnika, który ma tendencje do zalegania w żołądku. Jadłospis diety łatwostrawnej bogaty jest przede wszystkim w różnego rodzaju przeciery warzywne i owocowe, soki ze świeżych warzyw i owoców, a także spożywanie dużej ilości wody mineralnej w miejsce napoi gazowanych, czy też kawy czy herbaty.
Dieta łatwostrawna jest szczególnie polecana osobom, które chcą bądź muszą ograniczyć ilość potraw ciężkostrawnych ze względu na ich kaloryczność bądź osób z różnymi schorzeniami chorobowymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz