Dietą podstawową można nazwać sposób żywienia praktykowany na co dzień przez osoby zdrowe. Skomponowana w odpowiedni sposób zapewnia pokrycie całodziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka oraz zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze niezbędne w prawidłowym wzroście i rozwoju.
W diecie podstawowej dopuszczalne jest spożywanie wszystkich rodzajów składników pokarmowych, a także wykorzystanie różnych technik przygotowywania posiłków jak smażenie, gotowanie, pieczenie czy duszenie. Należy jednak zwracać uwagę, by w przypadku ograniczonej aktywności fizycznej zminimalizować ilość potraw klasyfikowanych jako ciężkostrawne, które mogą prowadzić do ewentualnych wzdęć. Całkowita wartość energetyczna posiłków w ciągu dnia nie powinna przekraczać 2000kcal, gdzie białko powinno stanowić około 14%-16%, tłuszcze około 30%, a węglowodany resztę, czyli około 54% - 56%. Ewentualne modyfikacje tej diety powinny być stosowane przy założeniu ograniczenia dostarczanych kalorii, a nie rezygnacji z któregoś posiłku, czy też zmniejszenia procentowego udziału którejś z grupy składników pokarmowych.
Jadłospis powinien być planowany tak, by posiłki nie powtarzały się częściej niż co 10-14 dni, a potrawy były przygotowywane według różnych technik, ale bez nadmiernego wykorzystywania którejkolwiek z nich. Produkty powinny być zamienianie w obrębie grup np. pieczywo na kaszę, mięso na ryby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz